Muzeum / sztućce / Id: 322

Srebrna łyżeczka z warsztatu złotniczego Karola Malcza z roku 1862 roku.

otrzymane od Tomasza Drogosza

Karol Filip Malcz (1797-1867). Polski złotnik. Był synem imigranta z Saksonii i córki warszawskiego złotnika - Anny Doroty Bandau(1775-1842). Początkowo Karol był uczniem warszawskiego złotnika Jana Macieja Szwarca (1772-1828)i tam wykonał swe pierwsze dzieła. Swoją własną pracownię otworzył w Warszawie w 1828 roku. Za swe wyroby otrzymał wiele nagród i rozwinął swoją pracownię w dużą firmę, zatrudniając 50 osób, w tym profesjonalnych artystów. Jednak większość wyrobów była projektowana i wiele z nich wykonanych przez niego osobiście (eksponaty w Muzeum Historycznym m.st.Warszawy np. w zastawie stołowej Kronenberga). Wczesne dzieła Malcza wykonane są w stylu Empire; jego prace to głównie zastawy stołowe, kandelabry i naczynia liturgiczne. Jego późniejsze wyroby wykonane są w stylu Odrodzenia, głównie Rokoko. U schyłku życia jego prace stają się bardziej eklektyczne. W 1864 roku Karol Malcz przekazał kierowanie pracownią swojemu wspólnikowi Augustowi Teodorowi Wernerowi.

Źródło: www.artnet.com

Zakład Malcza mieścił się w domu na tzw. wąskim Krakowskim Przedmieściu (nr. hip. 377 i 378). Domy te zostały rozebrane w 1865. W tym miejscu jest dzisiaj skwer z pomnikiem Mickiewicza.




Na łyżeczce jest widoczny herb Ciołek i monogram SA Stanisława Augusta. Możliwe, że łyżeczka jest wykonaną w zakładzie Malcza repliką autentycznej łyżeczki z zastawy stołowej króla .

Powiększenia

Herb Ciołek.

Monogram SA.

Rok 1862 i napis "Malcz"