Powrót

Tramwajem przez Stadt Warschau,
czyli okupacyjne dzieje warszawskiej komunikacji miejskiej w latach 1939-1945Na początku sierpnia br. wydana została nowa książka o warszawskich tramwajach. Publikacja opisuje losy warszawskiej komunikacji w okresie II wojny światowej. Jest niejako kontynuacją wydanej w roku 2013 książki pt. "Tramwajem przez piekło", która to opisywała dzieje komunikacji (głównie) tramwajowej w getcie warszawskim.

"Tramwajem przez Stadt Warschau" napisana została przez zespół autorski pod kierownictwem Dariusza Walczaka. Na blisko 280 stronach czytelnik znajdzie kilkaset archiwalnych, często unikatowych i po raz pierwszy publikowanych fotografii (wielokrotnie są to pierwsze zdjęcia danych rzeczy albo fotografie, które rozwiewają zagadki komunikacyjne, które przez wiele lat wydawały się być już nie do rozwiązania), a także m.in. wykaz barykad, układy torowisk, przebiegi tras, skany biletów, mandatów i innych dokumentów, rysunki i schematy taboru, informacje nt. zajezdni oraz tramwajarzy jako grupy zawodowej.

Publikacja wydaje się być "dopieszczona" pod każdym względem - wydawniczym, zdjęciowym i merytorycznym. Polecana jest zarówno pasjonatom komunikacji miejskiej, jak i historykom i varsavianistom. Autorzy przez wiele lat gromadzili materiały, które teraz ujrzały światło dzienne. Książka robi wrażenie, bo z pewnością jest to pierwsza publikacja tak kompleksowo traktująca o komunikacji na terenie całej Warszawy w czasie II wojny światowej.

Cena książki to 85 zł. Istnieje jednak możliwość jej nabycia w "promocyjnej" cenie - osoby z Warszawy lub okolic zainteresowane nabyciem tej publikacji "z rabatem" proszone są o kontakt mailowy z Krzysztofem Lipnikiem: lipton44[at]wp.pl .

Zachęcamy też do odwiedzenia strony wydawnictwa Eurosprinter.

Powrót