"Chciałem, by Warszawa była wielka."

Tytuł tej strony nie ma być mottem mojej witryny. Nie jest ona również dedykowana prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu.

Po co w takim razie go tu zamieszczam?
Bo wydaje mi się, że warto.

Stefan Starzyński był prezydentem miasta w latach 1934-39 oraz kierował jego obroną we wrześniu 1939.
Warszawę właśnie z jego czasów staram się pokazywać na mojej stronie.

Poniższy tekst, to treść ostatniego radiowego przemówienia Stefana Starzyńskiego do mieszkańców Warszawy. Zostało ono wygłoszone 23 września 1939 - zanim w wyniku bombardowań przestała pracować elektrownia. Cztery dni później - 27 września został ogłoszony rozejm, a dzień później, 28 września kapitulacja miasta."Chciałem, by Warszawa była wielka.

Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.

I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę.

Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.

I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce, gruzy leżą, choć tam gdzie miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy."