W imieniu autorki i wydawcy zapraszamy do zapoznania się z książką:

Książka Danuty Szmit-Zawieruchy Namiestnicy Warszawy nie jest powieścią stricte historyczną. To raczej zbiór opowiadań-esejów, których wspólnym mianownikiem są dzieje miasta w czasie ponadstuletniego panowania w niej Rosjan. Każde z opowiadań dotyczy jednego z tytułowych carskich namiestników, nie jest jednak ono historią jego panowania. Autorka wybiera z tego okresu jakiś fakt, zdarzenie i na jego kanwie buduje swoją frapującą opowieść, okraszoną często smakowitymi anegdotami.
Znajdujemy tu także tragiczne losy polskich patriotów walczących o niepodległość, ale i te postacie, przedstawione przez autorkę, dalekie są od ich wizerunku znanego z kart podręczników historii.
Nie mniej ważne są zdjęcia ilustrujące tekst, które zabierają czytelnika na wycieczkę po mieści końca XIX i początku XX wieku, mieście, które współcześni warszawiacy nie znają, a dzięki Namiestnikom... będą mieli okazję odkryć dla siebie.O autorce:
Danuta Szmit-Zawierucha
, varsavianistka, autorka licznych książek poświęconych Warszawie, m.in.: O Warszawie inaczej, Wędrówki po Warszawie, Opowieści o Warszawie, Tęsknota za Centralą, Ludzie i pejzaże Warszawy, Warszawa PRL, Kalendarz warszawski 1218-1989 (w przygotowaniu), Place Warszawy (w przygotowaniu).


O książce:
Autor: Danuta Szmit-Zawierucha
Wydawnictwo: Abrys
200 stron
format: 165x235 mm


Namiestnicy Warszawy to debiut wydawnictwa Abrys, które ma ambicje publikować pozycje varsavianistyczne. W planach wydanie m.in. kolejnej książki Danuty Szmit-Zawieruchy o placach Warszawy.