„Początek” - film dokumentalny

"Początek" to tytuł nowego filmu dokumentalnego varsavianistów Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego z Fundacji „Warszawa1939.pl” oraz reżysera Andrzeja Kałuszko – twórców cieszącego się ogromnym zainteresowaniem widowni i mediów filmu "Przelot nad zdobytym miastem". Film pokazuje Warszawę oczami niemieckich operatorów w pierwszych dniach po kapitulacji 28 września 1939. Obraz powstał we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych niedawno pozyskanych z amerykańskich archiwów. Niektóre z kadrów są już znane publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, będzie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele z nich prawdopodobnie zostało zrealizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności strategii bombardowań. Dziś są wyjątkowym świadectwem początku okupacji.

W filmie "Przelot nad zdobytym miastem" mieszkańcy Warszawy byli jedynie kropkami widocznymi wśród ruin zniszczonego miasta z okien samolotu wroga. W tym filmie będziemy mogli zobaczyć ich twarze, utrwalone na taśmach niemieckich operatorów.

Zwiastun filmu - tutaj link

 

Z przyjemnością informujemy, że film został wyróżniony nagrodą "Srebrny NURT" na XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach.