"Przelot nad zdobytym miastem" - film dokumentalny

Historia powstania filmu dokumentalnego "Przelot nad zdobytym miastem" rozpoczęła się w maju 2011 r. , kiedy to Makary Górzyński (m.in. twórca portalu Turek - Atlas miejski) przesłał nam linki do dwóch rolek filmów nakręconych przez niemieckich żołnierzy we wrześniu 1939 r., w których część ujęć została nakręcona z pokładu samolotu nisko przelatującego nad miastem:

W lecie nasza Fundacja została poproszona przez dr Marka Ostrowskiego o wygłoszenie w grudniu 2011 dwóch wykładów na temat Warszawy międzywojennej: dla studentów varsavianistyki oraz dla słuchaczy Akademii Wiedzy o Mieście. Krzysztof postanowił zakończyć oba wykłady pokazaniem filmu, będącego montażem lotniczych ujęć z filmów przesłanych przez Makarego, które mimo że prawdopodobnie na stronach Archiwów amerykańskich znajdowały się od kilku lat, to nie były znane szerszemu gronu odbiorców.

Z gotowym pomysłem na dokument Krzysztof zwrócił się do Andrzeja Kałuszki, który trwające kilka minut ujęcia spowolnił pięciokrotnie, usunął drgania obrazu, naniósł na obraz nazwy ulic oraz charakterystycznych obiektów, stworzył animację prezentującą trasę przelotu samolotu nad mapą Warszawy oraz skomponował muzykę ilustrującą cały film.

W efekcie powstał ponad dwudziestominutowy film, którego dwie prapremierowe prezentacje odbyły się na początku grudnia 2011.

Film został zaprezentowany także kilku warszawskim instytucjom kulturalno-historycznym, spośród których Dom Spotkań z Historią zaproponował włączenie go do swojej puli materiałów, jakie są prezentowane w czasie organizowanych lekcji historycznych dla młodzieży. Publiczny pokaz dla mieszkańców Warszawy został zapowiedziany na dzień 17 stycznia 2012 w Domu Spotkań z Historią (-> link do zaproszenia).

Premiera filmu została szeroko rozreklamowana przez media, dzięki czemu ilość osób zainteresowanych obejrzeniem filmu przerosła wszelkie oczekiwania jego Twórców jak i współorganizującego prezentację Domu Spotkań z Historią. Niestety duża część osób zainteresowanych filmem z powodu tłumu nie była w stanie dostać się do sali projekcyjnej DSH.

W odpowiedzi na wielkie zainteresowanie Dom Spotkań z Historią zorganizował w ciągu kolejnych dni szereg dodatkowych prezentacji filmu.

Zapowiedzi filmu, oraz relacje z premiery i dodatkowych prezentacji zamieściły m.in.:

Ogromne zainteresowanie filmem zaowocowało dwoma prezentacjami w TVP Warszawa, które nabyło film do swoich zbiorów:

Zainteresowanie filmem zaowocowało także dodatkowymi prezentacjami w różnych miejscach Warszawy:

Kolejne prezentacje filmu są już wstępnie zaplanowane w Wesołej oraz na Żoliborzu - informacje o konkretnych terminach będziemy podawać na stronach naszego portalu i na naszym profilu na Facebooku.

licznie zgromadzona publiczność na premierze filmu w DSH

Plakat

spoglądający na ekran projekcyjny współtwórca filmu Andrzej Kałuszko
Andrzej Kałuszko udzielający wywiadu dziennikarce TVN24, w tle Krzysztof Jaszczyński
W trakcie projekcji