
BUDOWA:
ok. 1911 r.
Kamienica wybudowana dla Lorenca Westricha – inicjały właściciela i datę ukończenia budynku umieszczono na jego tylnej ścianie. Lorenc Westrich pojawia się także jako właściciel posesji stojącej nieopodal - przy Staszica 20.
W latach 30 należała do Józefa Goldfelda.
Kamienica ma nietypowy układ – jej krótka fasada wzdłuż ulicy Staszica ze ściętym narożnikiem zajmuje tylko ok. 1/3 szerokości działki. Jej dłuższa, podwórkowa elewacja miała stać przy projektowanej w tym miejscu ulicy (biegnącą dalej wzdłuż elewacji trzeciego domu Kolonii Wawelberga), będącej prawdopodobnie jednym z wariantów koncepcji pochodzącej z lat 80-tych XIX w. przedłużenia w tym miejscu ul. Ogrodowej. Podobny układ kamienicy narożnej otrzymał sąsiedni budynek przy Staszica 11. Być może pojawiająca się na planach w latach 20-tych XIX w. projektowana ul. Wawelberga (nie zbudowana do wybuchu II wojny św.) miała właśnie biec w miejscu projektowanej przez I wojną światową ulicy pomiędzy kamienicami nr 9 i 11.
Około 1913 w związku z przedłużającym się procesem wytyczania ulicy, na podwórku powstał parterowy budynek ze sklepem (prawdopodobnie z założenia tymczasowy, z planowanym wyburzeniem przy wytyczaniu ulicy).
Działał w nim sklep z galanterią należący do E. Hertza, a w latach 30 działał sklep z obuwiem J. Kryńskiego.
Uwaga: w taryfach właścicieli zdarzają się błędy w przypisaniu numerów i właścicieli posesji Staszica 9 i Staszica 11 (nr hip. 5380 i 5381) - zdarzają się ominięcia numerów i/lub zamiany właścicieli.
ZNISZCZONA:
Spalona w 1944 r.

