OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
Jakub Kubicki.
współudział: Andrzej Gołoński.
Budowa:
1819-23.
Budynek, przeznaczony na Ujeżdżalnię stanął w miejscu rozebranej w 1772 Operalni Saskiej w czasach, gdy w Ogrodzie Saskim zażywano jazdy konnej.
Około 1831 ozdobiony pięcioma rzeźbami, z których cztery w 1865 przeniesiono na klomby wokół fontanny w Ogrodzie Saskim.
Część budynku przeznaczona na wynajem wielokrotnie zmieniała właścicieli i była dzierżawiona w różnorakich celach. Mieściły się tu m. in.:
- w poł. XIX w. składy i lodownie cukierni Lessla;
- 1864-69 kawiarnia Hanuszów;
- od 1863 Specjalny Zakład Prawdziwego Kefiru Leczniczego z Kaukazu K.Sigaliny (również pod nazwą Zakład Leczenia Kumysem i Kefirem).
Przebudowa:
w 1876 ujeżdżalnia stała się własnością Komitetu Giełdowego z przeznaczeniem na Giełdę przeniesioną z gmachu Banku Polskiego na placu Bankowym – w tym roku przebudowana przez W. Lanciego - część wschodnia stała się salą posiedzeń Giełdy, zaś część zachodnia została przedzielona stropem, a powstałe na dwóch kondygnacjach pomieszczenia przeznaczono na biura pod wynajem. W tympanonie została umieszczona płaskorzeźba Ludwika Kucharzewskiego przedstawiająca godło Warszawy oraz rolnictwo, przemysł górniczy, handel rzeczny i boga Merkurego.
Zniszczony:
budynek całkowicie zniszczony w czasie II wojny św.