widok od strony Nowogrodzkiej w kierunku Al. Jerozolimskich

OBIEKT NIE ISTNIEJE (nie istniał już w 1935)
(Opis ogólny)
FOT:
Budowa:
Najstarsze zabudowania na posesji nr hip. 1388b ciągnącej się od Marszałkowskiej wzdłuż Nowogrodzkiej zostały wzniesione przez małżeństwo Zabrzyckich w latach 20-tych XIX w.
W 1849 [data z księgi hipotecznej] posesja została kupiona przez Piotra Hosera, głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego.
W 1853 Piotr Hoser kupił sąsiadującą posesję (nr hip. 1588 J), na której znajdowały się zabudowania odlewni Józefa Morisa założonej na przełomie 1843/44. Odlewnia z powodu długów już w 1846 stała się własnością hr. Ożarowskiego. Wzniesiony przez Morisa budynek odlewni przy Al. Jerozolimskich został przekształcony w szklarnię, zaś budynek mieszczący stajnię, wozownię i magazyn przebudowano na dom mieszkalny.
W latach 60-tych XIX w. przy Al. Jerozolimskich powstaje piętrowy budynek kantoru z reprezentacyjną bramą prowadzącą na teren gospodarstwa.
Wg taryfy z 1874 do Hoserów należały także działki po drugiej stronie Nowogrodzkiej pomiędzy Nowo-Wielką a Marszałkowską.
Parcelacja:
Na przełomie XIX w. w związku z przeniesieniem szkółek roślin na Rakowiec oraz na Żbików koło Pruszkowa, następuje stopniowa likwidacja i parcelacja gospodarstwa, którego część została zajęta przez przedłużenie ulicy Nowo-Wielkiej na odcinku pomiędzy Nowogrodzką a Al. Jerozolimskimi. W efekcie wszystkie budynki zostały zburzone, a na ich miejscu powstały wielkomiejskie kamienice, wśród nich należąca jako jedyna na terenie dawnego gospodarstwa do rodziny Hoserów, kamienica Al. Jerozolimskie 45 oraz na miejscu kantoru Hotel Polonia.
Rodzina Hoserów w dalszym ciągu prowadzi działalność na polu ogrodnictwa. Zapraszam do odwiedzenia strony www.hoser.pl.