OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Pierwotnie:
Przed 1740 przy Krakowskim Przedmieściu wybudowano skrzydło klasztoru (znajdującego się w głębi działki) przylegające do kościoła pw. Św. Krzyża. Wyglądało ono identycznie jak też należący do zespołu klasztornego budynek po południowej stronie kościoła.
Była to parterowa budowla z asymetryczną wstawką w dachu. W budynku mieściła się apteka a pod wstawką była furta wejściowa.
W II połowie XVIII w. pomiędzy tym skrzydłem a oficynami pałacu Czapskich wzniesiono nową kamienicę należącą również do zespołu klasztornego.
Architekt:
Bolesław P. Podczaszyński.
Budowa:
po 1867.
W związku z przebiciem ulicy Berga (obecnie Traugutta) wyburzono część zabudowań klasztornych - na ich miejscu stanął frontem do nowej ulicy budynek III Gimnazjum Męskiego posiadający od strony Krakowskiego Przedmieścia zaledwie trzy osie.
Rozbudowy:
Około 1885 rozebrano parterowy budynek pomiędzy gimnazjum a kościołem i na jego miejscu wzniesiono nowe skrzydło szkoły. W wyniku tej dobudowy budynek uzyskał dziesięcioosiową elewację od Krakowskiego Przedmieścia.
Prawdopodobnie na początku XX w., zostało wzniesione nowe skrzydło gimnazjum od strony Traugutta. Mieściło ono przypuszczalnie salę gimnastyczną.
W 1915 do budynku przeniosło się, założone w 1908, Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki.
Przed II wojną św. w budynku mieściła się część wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego.
Zniszczenia i odbudowa:
W 1944 część budynku od strony Krakowskiego Przedmieścia oraz sala gimnastyczna uległy zniszczeniu. Ocalał jedynie pierwotny segment wybudowany w 1885. Ocalała również część zabudowy klasztoru wewnątrz posesji.
Po wojnie budynek frontowy został odbudowany jako dwupiętrowy w formie zbliżonej do budynku Krakowskie Przedmieście 1 realizując w ten sposób osiemnastowieczny zamysł wzniesienia identycznych budynków po obu stronach kościoła.
Pierwotny jednopiętrowy wygląd budynek zachował w części od strony Traugutta.