OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Pierwotnie:
południowa część działki stanowiła odrębną nieruchomość (późniejszy nr hip. 439), zaś jej północną część zajmowała wówczas ul. Krótka, łącząca Krakowskie Przedmieście z ul. Kozią (i tym samym dzieląca na dwie części zwarty blok zabudowy Rynku Przedmiejskiego).
Na posesji około 1659 powstała murowana parterowa kamienica krawca Joachima (zapewne z dwiema elewacjami frontowymi: od Krakowskiego Przedmieścia i od Krótkiej), później wielokrotnie zmieniała właścicieli. Ostatni z nich, Ludwik Gautier (Gitar?) wyburzył ją przed 1743 pod nową inwestycję.
Budowa:
przed 1743.
Barokowa kamieniczka pierwotnie była budynkiem dwupiętrowym, trójosiowym, z dwiema elewacjami: od Krakowskiego Przedmieścia i od nieistniejącej dziś ul. Krótkiej. Dom zaopatrzono w latarnię w celu doświetlenia klatki schodowej - element wskazujący na coraz większe upodabnianie się wąskich budynków zachodniej pierzei Rynku Przedmiejskiego do kamienic staromiejskich.
W okresie zaboru pruskiego (1795-1806) istniał w budynku sklep tekstylny Jana Friedrichsa, w okresie Królestwa Kongresowego (1815-30) sklep z ubiorami i tekstyliami (skład sukienny) Augusta Pulewki, przeniesiony z domu nr 39. Od 1870 mieściła się na posesji apteka Feliksa Steinerta.
Przebudowy:
po 1884 według projektu Pawła Wójcickiego. W ramach przebudowy zlikwidowano ul. Krótką, dom doprowadzono do skraju posesji nr 61 (hip. 440), rozbudowując go o czwartą oś z większym odstępem od pozostałych trzech. Nadbudowano trzecie piętro i facjatki, elewację przerobiono na eklektyczną. Prawdopodobnie wówczas wzniesiono dom od strony Koziej 34 (3-piętrowy, 5-osiowy) i jednotraktowe oficyny poprzeczne.
Około 1930 (?) uproszczono elewację od Koziej.
W okresie międzywojennym w kamienicy działał m.in. sklep z żyrandolami i towarzystwo ubezpieczeń "Polonia" (później "Port").
Zniszczona:
spalona i zburzona we wrześniu 1944.
Odbudowa:
w latach 1950-51 według projektu zespołu pod kierunkiem Teodora Burszego (Anna Boye-Guerquin, Jan Idzikowski, Władysław Witkowski, Wanda Netto, Franciszek Kumant) jako część osiedla ZOR Krakowskie Przedmieście. Dom od Krakowskiego Przedmieścia odtworzono z zachowaniem gabarytu i układu osi (3+1), z nową elewacją nawiązującą do klasycyzmu. Dom od Koziej odbudowano w sposób luźno nawiązujący do oryginału, z zachowaniem gabarytu i liczby osi. Na miejscu oficyn urządzono zieleniec (ciągnący się od posesji 57 do 63).