elewacja od strony Krasińskiego
OBIEKT ISTNIEJE (wybudowany po 1935)
FOT:
zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu
architekCI:
Bohdan Lachert, Józef Szanajca
BUDOWA:
1938 r.
Działka przy ul. Krasińskiego 29 została zakupiona przez Stowarzyszenie Budowlano-Mieszkaniowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych między 1930 a 1933 rokiem. Wykonano pełną dokumentację budowlaną budynku wielorodzinnego, który miał przyjąć nazwę „Warszawa V”. jednak nim przystąpiono do realizacji Stowarzyszenie zostało rozwiązane ze względu na problemy z finansowaniem kredytów na inwestycje.
Do projektu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wrócił parę lat później i finalnie budowa została zrealizowana w oparciu o pierwotny projekt. Budynek w kształcie litery U wytwarzał wewnętrzny dziedziniec, na który dostęp możliwy był także przejazdem bramowym od strony ulicy Krasińskiego. Niewielkie skrzydło od ul. Trentowskiego mieściło pralnię z maglem.
Na parterze oprócz mieszkań zaplanowano sklep, pomieszczenia administracji, pralnię z mieszkaniem dla pracowników, mieszkanie dla dozorcy.
W projekcie szczegółowo zaplanowano przestrzeń dziedzińca wydzielając żwirowane alejki, elementy małej architektury (piaskownicę, płytki brodzik) a także oznaczając miejsca gdzie na siatkowym ogrodzeniu należy posadzić winorośle.
ZNISZCZENIA I PRZEBUDOWY:
Już po Powstaniu Warszawskim Niemcy spalili go wewnątrz a frontową ścianę wysadzili w powietrze. Odbudowany po wojnie ze zmienioną geometrią narożnika w rogu Krasińskiego/ Stołecznej, zwiększając liczbę mieszkań.