OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
Adolf Ihnatowicz-Łubiański.
Budowa:
1932-34.
Willa wybudowana dla Władysława Malinowskiego (pełniącego przejściowo funkcję wiceprezydenta Warszawy w latach 1919-20).
Zarówno właściciel, jak i architekt budynku byli filistrami korporacji studenckiej Arkonia, do której zostali przyjęci podczas studiów na Politechnice Ryskiej, dlatego też wystrój willi odwołuje się do symboliki arkońskiej: w posadzce wykusza umieszczono siedmioramienną gwiazdę (symbol prawdy i mądrości) , zaś fasady ozdobiły zaczerpnięte ze starożytnego Egiptu motywy skarabeuszy adorowanych przez dwa ptaki (skarabeusze symbolizują pracowitość, zaś ptaki przyjęło się uważać za sowy, symbolizujące wiedzę, aczkolwiek w nowszych opracowaniach pojawia się też rozpoznanie ich jako sokoły).
W czasie Powstania Warszawskiego w willi mieścił się szpital polowy.
Po 1945:
w okresie powojennym zniszczono egipskie płaskorzeźby na południowej elewacji, ażurową balustradę tarasu oraz podobne stylistycznie ogrodzenie posesji. Przemurowano również otwory w kondygnacji przyziemia, przekształcając okna na drzwi lokali handlowych.
Obecnie willa od kilku lat stoi pusta; aktualny właściciel stara się o kompleksową rewaloryzację obiektu i odtworzenie jego pierwotnego wyglądu, jednak miasto będące właścicielem dawnego ogrodu willi stara się aktualnie unieważnić decyzję o jego wpisie do rejestru zabytków.