OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
Stefan Baliński.
Prawdopodobnie przy wznoszeniu kamienicy architekt współpracował z Antonio Corazzim.
Budowa:
1824-25.
Budowę kamienicy rozpoczął T. J. Chełmiński. W 1824 nieukończony budynek odkupił Ksawery hr. Brzostowski, który dokonał radykalnej przebudowy nadając kamienicy pałacowy wygląd.
Kamienica otrzymała trzyosiowy ryzalit, na parterze rozczłonkowany arkadami, na piętrach zaś pilastrami korynckimi. Facjatę zdobiła korona hrabiowska, szereg herbów i emblematów wojennych oraz biusty Diany i Apollona.
W latach 1825-26 mieszkał tu i zmarł Antoni Malczewski - poeta, autor „Marii”. Fakt ten został uwieczniony w 1903 tablicą pamiątkową.
Kamienica należała wówczas do najwykwintniejszych w mieście. W 1833 właścicielem budynku był już Izaak Szymon Rosen (w tym okresie mieszkała w nim siostra Fryderyka Chopina - Izabela Barcińska), a w 1838 dr med. Józef Bernstein.
W 1870 budynek przeszedł w ręce bankiera Leona Goldstanda, który ulokował tu swój Kantor Domów Bankierskich, a także wynajmował pomieszczenia na Kantor Domów Handlowych Aleksandra Epsteina oraz Kantor Domów Handlowych Koenigsberga i Sp.
W okresie międzywojennym kamienica całkowicie zmieniła swój charakter stając się m.in. siedzibą przedstawicielstw różnych zakładów produkcyjnych.
Zniszczona:
w czasie Powstania Warszawskiego. Ocalała fasada została rozebrana w latach 50-tych XX w.