Waliców / Prosta
Architekt:
Edward Goldberg.
Budowa:
1903-05
W roku 1900 powołane zostały do życia dwie szkoły 7-klasowa szkoła handlowa i 3-klasowa szkoła kupiecka, które początkowo mieściły się w wynajętym lokalu przy ul. Złotej 51. W tym samym czasie rozpoczęto poszukiwania placu na budowę własnego budynku szkoły. 24 maja 1903 roku został nabyty od Gustawa Ulricha za 140 000 rubli plac znajdujący się na rogu ul. Prostej i Waliców. Dzięki usilnym staraniom Komitetu budowlanego pod przewodnictwem Stanisława Rotwanda udało się pozyskać fundusze na budowę nowego budynku szkoły.
Powstały gmach szkolny liczył ok. 7000 m2.. Składał się z suteryn, przyziemia i dwóch pięter. Nad jednym z pawilonów na drugim piętrze umieszczono salę gimnastyczną, służącą jednocześnie jako aula dla uroczystości szkolnych. Sale lekcyjne liczyły prawie 60 m2 powierzchni każda. Budynek szkoły był nowoczesny - posiadał centralne ogrzewanie, sanitariaty podłączone do bieżącej wody oraz oświetlenie gazowe - z wyjątkiem pracowni fizyki i chemii, muzeów i biblioteki, gdzie oświetlenie było elektryczne.
Jednocześnie wybudowano także oddzielny dom mieszkalny dla dyrektora szkoły, nauczycieli oraz woźnego (przylegający do posesjo Prosta 12).
Rozbudowa:
W okresie marzec-sierpień 1913 r. na potrzeby 3-letniej szkoły kupieckiej powstał nowy trzypiętrowy pawilon, w którym umieszczono jadalnie dla uczniów i nauczycieli, dziewięć sal lekcyjnych oraz na trzecim piętrze - salę gimnastyczną. Pawilon wzniesiono pomiędzy budynkiem szkoły, a kamienicą przy Waliców 6.
Ponownej rozbudowy dokonano w okresie maj-listopad 1937 r. na podstawie projektu arch. Stefana Kraskowskiego nadbudowując jedno piętro nad skrzydłem wschodnim (oraz prawdopodobnie nad skrzydłem od strony Prostej).
Od 1934 roku w skrzydle od ul. Waliców 2/4 mieściła się szkoła powszechna nr 78.
Zniszczona:
W czasie okupacji budynek znajdował się na terenie getta. Spalony w 1943 r., po wojnie nie został odbudowany. Pozostałości ostatecznie wyburzono w 1961 r.