OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Twórcy:
Konstantyn Tencallo (kolumna), Clemente Molli (pomnik).
Budowa:
1644 z inicjatywy króla Władysława IV dla uczczenia pamięci swojego ojca - króla Zygmunta III Wazy.
Pierwotnie posąg i orły z girlandami posiadały złocenia.
Remonty i restauracje:
1681 - uprzątnięcie terenu wokół kolumny i ogrodzenie drewnianym płotem - później zastąpionym żelaznym.
1743, 1810, 1821, 1828 - kolejne zmiany otoczenia i restauracje kolumny.
1854 - pod kolumną zbudowano fontannę zdobiąc ją rzeźbami trytonów autorstwa Augusta Kissa. Fontanna należała do kompleksu wodociągów H. Marconiego.
1863 - renowacja kolumny.
1885-87- wymieniono trzon kolumny - oryginalny wykonany z czerwonego zlepieńca zastąpiono granitem. Zdemontowany trzon został złożony na dziedzińcu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przy Krakowskim Przedmieściu 66. Drewno, z którego wykonano rusztowanie na potrzeby renowacji pomnika, zostało w późniejszym okresie wykorzystane do budowy kościoła św. Wincentego a Paulo na cmentarzu bródnowskim.
W wielu źródłach, włącznie z opisem na trzonie kolumny leżącym obok Zamku, błędnie jest powtarzana informacja iż trzon był wykonany z marmuru chęcińskiego. Czerwony zlepieniec również był wydobywany w okolicach Chęcin (stąd prawdopodobnie pomyłka) i na pamiątkę wykorzystania do budowy kolumny otrzymał regionalną nazwę zlepieniec zygmuntowski.
1927-1930 - usunięto basen z fontanną i ogrodzenie.
Zniszczenie
kolumny przez Niemców nastąpiło w nocy z 1 na 2 września 1944.
Odbudowa:
odsłonięcie 22 lipca 1949 według projektu Stanisława Żaryna. Kolumna została ustawiona w odległości 6 metrów w kierunku północno-wschodnim względem pierwotnej lokalizacji - wynikało to z budowy trasy W-Z. Ponadto została obrócona z osi ulicy Senatorskiej na oś Krakowskiego Przedmieścia.
Więcej o kolumnie Zygmunta www.sztuka.net.pl.